Szafarze nadzwyczajni

Nadzwyczajni szafarze Komunii św.

Nadzwyczajni szafarze Komunii św. w naszej parafii:

• Hus Roman
  • Majchrowski Stanisław
  • Ożarski Piotr
  • Siciak Stanisław

Szafarz Nadzwyczajny Komunii Świętej:

Osoba świecka, która uzyskała jednorazowe lub czasowe upoważnienie od właściwego sobie ordynariusza do udzielania Komunii Świętej. Posługę tę wprowadziły episkopaty w Europie Zachodniej, gdzie istnieje ona od dawna. Nie była jednak długo wprowadzana w Polsce ze względu na wyraźny opór wiernych.

Dokumenty Soborowe nie precyzują jakichkolwiek wymagań dotyczących szafarzy, ma to być jedynie osoba "odpowiednio przygotowana". Zatem biskup może teoretycznie upoważnić w nadzwyczajnych sytuacjach jednorazowo każdego człowieka, co do którego jest przekonany, że jest przygotowany. Może to być zatem również kobieta. W Polsce ustalenia Episkopatu precyzują, że szafarzami mogą być mężczyźni, którzy ukończyli 25 lat.

Stała posługa udzielana jest najczęściej na rok, po ukończeniu specjalnego kursu diecezjalnego. Po roku każdy szafarz jest zobowiązany do odbycia specjalnych rekolekcji, po których może odnowić swoją posługę.

Główne zadanie szafarzy polega na regularnym zanoszeniu Najświętszego Sakramentu chorym. Dzięki istnieniu szafarzy, pobożni wierni, którzy ze względu na chorobę lub podeszły wiek nie mogą chodzić do kościoła, mają możliwość przyjmowania Komunii św. w każdą niedzielę. Podczas posługi w kościele  szafarz ubrany jest w albę i w takim stroju udziela Komunii. Zanosząc Komunię do domu osoby starszej, chorej lub do szpitala, ubrany jest w garnitur.